Co wybrać zamiast studiów?

lis 15, 2019 przez

Co wybrać zamiast studiów?

Niektórzy z nas nie wyobrażają sobie swojej kariery zawodowej bez ukończenia odpowiednich studiów. Inni natomiast uważają je za stratę czasu. Czy studia faktycznie są potrzebne aby dobrze zarabiać i cieszyć się mocną pozycją na rynku pracy?

Szkolenia zawodowe i kursy

Nie zawsze tak jest. O ile są zawody takie jak prawnik czy lekarz, które wymagają ukończenia określonego kierunku studiów to w wielu innych przypadkach nie jest to wymagane. Jeśli nie chcemy tracić pięciu lat na zdobycie tytułu magistra, po którym i tak możemy nie znaleźć pracy warto wziąć pod uwagę kursy oferowane przez szkoły policealne. Na rynku istnieje też bardzo wiele firm zajmujących się różnego rodzaju kursami doszkalającymi, w których możemy nauczyć się konkretnych umiejętności. Otrzymując przy tym dokument je potwierdzający.

Znajomość języków

Dobrym pomysłem natomiast jest postawienie na znajomość języków obcych. To, którego języka warto się uczyć będzie zależało od tego czym w przyszłości chcemy się zajmować. Jest to umiejętność, która przyda nam się nie tylko na rynku pracy ale i w codziennym życiu. Jeśli nie mamy pomysłu na to jaki konkretnie język wybrać, niezmiennie dobrą opcją pozostaje angielski. W dobie dostępu do internetu i portali takich jak YouTube jego nauka przyjdzie nam z łatwością. Jeśli jednak mamy bardziej ambitne plany warto również postawić na znajomość niemieckiego, hiszpańskiego czy rosyjskiego. Niekiedy ich biegła umiejętność może okazać się cenniejsza niż ukończenie niektórych kierunków studiów.

 

Podobne

Tagi