Szachy w przedszkolu – czy warto?

lis 19, 2020 przez

Szachy w przedszkolu – czy warto?

Niektórzy myślą, że przedszkolaki są zbyt małymi dziećmi, aby proponować im typowo poważne rozrywki intelektualne i różne formy nauki. Okazuje się jednak, że powodów, aby uczyć przedszkolaka na przykład gry w szachy, jest co najmniej kilka – warto je poznać.

Dlaczego przedszkolak potrzebuje stymulacji?

Warto zaobserwować, że dzieci już od wieku niemowlęcego bardzo łatwo uczą się pewnych rzeczy. Często wykorzystujemy to na przykład powtarzając uparcie jeden wyraz, by zaobserwować, że po krótkim czasie dziecko zaczyna go powtarzać. Maluchy uczą się wyłącznie poprzez naśladownictwo, i idzie im to świetnie. Jeśli więc chcesz nauczyć dziecko jakiejś ciekawej umiejętności, koniecznie rób to jak najwcześniej – i niech Ci się nie wydaje, że ono jeszcze nic nie rozumie. Na tej zasadzie uczy się już przedszkolaki języków obcych – choć pozornie maluchy nie wiedzą jeszcze, czym są języki obce, powoli przyswajają nowe słówka i zaczynają się nimi sprawnie posługiwać. Tak samo jest z szachami – ta rozrywka sprawi, że dziecko bardzo szybko nauczy się podstawowych ruchów, i z czasem będzie mu tylko łatwiej uczyć się poszczególnych sekwencji i strategicznego myślenia.

Dlaczego warto uczyć maluchy szachów?

Dzieci w przedszkolu to wulkany energii, którym trudno się skupić na jednym zadaniu. Jednocześnie potrzebują one nauki koncentracji, aby już niedługo było im łatwiej skupić się na przedmiotach szkolnych i tym samym efektywniej się uczyć. Na stronie https//www.chessforkids.pl/ możesz przeczytać wiele informacji na temat przedszkolaków i szachów i przekonać się, że te dwa pojęcia wcale nie są od siebie tak odległe. Przedszkolaki, którym uda się opanować reguły tej gry, będą nie tylko bardziej skupione, ale także nauczą się przestrzegania reguł, a także strategicznego planowania. Te umiejętności są niezwykle przydatne dla rozwoju intelektu malucha, a on w przyszłości rzutuje na ich umiejętności przyswajania wiedzy, a nawet wykonywania skomplikowanych projektów. Przedszkolak, który pokocha szachy, w przyszłości z upodobaniem będzie chłonął wiedzę z różnych dziedzin!

Podobne

Tagi