Za te znaczki mógłbyś kupić dom

Komunikowanie się za pomocą poczty odchodzi powoli, na korzyść znacznie szybszych i sprawniejszych maili, SMS-ów, rozmów telefonicznych czy innych komunikatorów internetowych. Jednak dla fanów znaczków pocztowych jest to bez znaczenia. Filateliści nadal z zapalczywością wypatrują pięknych, pamiątkowych lub cennych znaczków pocztowych.
To zaś najdroższe znaczki pocztowe świata, których znalezienie jest niczym wygrana w Lotto.
Odwrotka Bokserów
Początek listy to polskie podwórko z okresu PRL. Dokładniej z 1956 czyli okresu Igrzysk Olimpijskich w Melbourne. Odwrotka Bokserów to znaczek przedstawiający dwóch walczących mężczyzn… odwróconych do góry nogami względem napisu “Poczta Polska”.
Świat ujrzało 12 sztuk takich znaczków z tym ciekawym błędem drukarskim.
Cena takiego nieużywanego znaczka w dobrym stanie wynosi 60 tysięcy złotych.
Penny Black
Pierwszy na świecie znaczek pocztowy z 1840 roku. Pochodzi z Wielkiej Brytanii i przedstawia znaną monarchinię, królową Wiktorię. Znaczek obecnie w stanie nienaruszony jest wart 3 tysiące dolarów.
Hawaiian Missionaries
Pierwszy oficjalny znaczek pocztowy Królestwa Hawajów. Niezwykle rzadki widok dla każdego filatelisty. Zależnie od stanu może być wart od 225 do nawet 760 tysięcy złotych.
U.S. Franklin Z-Grill
Amerykański znaczek z 1876 sygnowany metodę grill, czyli kolejnymi literami alfabetu. W obiegu był zaledwie kilka tygodni. Dwa odnalezione egzemplarze z literą “Z” wyceniono na ponad 930 tysięcy dolarów.
Odwrócona Jenny
Kolejny amerykański znaczek, przedstawiający samolot Curtiss JN-4 zwany “Jenny”. Jego cena wynika z dobrze nam znanego błędu drukarskiego, podobnego do Bokserów – samolot jest bowiem odwrócony względem napisów.
Dobrze zachowany egzemplarz jest wart milion dolarów.
Pierwsze znaczki z Mauritiusu
Dokładniej chodzi o pierwsze wydane przez kolonialną administrację znaczki na Mauritiusie. Z pierwszej edycji zachował się jeden znaczek, a trzy z drugiej. Każdy z tych znaczków wart jest milion dolarów.
Red Penny
Bezpośrednia następczyni wspomnianej już Black Penny. Od 1847 roku główna wersja znaczka pocztowego w Wielkiej Brytanii. W zestawie z Blue Penny, czyli odciskiem próbnym znaczka, warta jest dwa miliony dolarów.
Three-Skilling Yellow
Szwedzki znaczek z 1855 roku. Na jego cenę 2,3 miliona dolarów składa się jego rzadkość i błąd drukarski. Znaczek w oryginalnym i poprawnym kolorze powinien być niebiesko-zielony, ale w wyniku błędu wyszedł żółty.
The British Guiana 1-Cent Magenta
Najdroższy znaczek pocztowy na świecie. Zyskiwał sobie to miano przeszło cztery razy. Ostatni, czwarty raz z największą przebitką cenową wynoszącą 9,5 miliona dolarów.