Podatność miedzi na gięcie i kilka przykładowych sposobów

Co to jest miedź i jej struktura?
Miedź to pierwiastek z grupy metali przejściowych, który dobrze przewodzi ciepło i elektryczność. Charakteryzuje się ciągliwością i jest znana z tego że tworzy stopy często łączone z innymi, odpowiednimi metalami.
Kolor miedzi ma charakterystyczne czerwono brunatne odcienie, co czyni ją rozpoznawalną nawet jeśli ktoś nie jest wielkim znawcą tematu.
Zastosowanie miedzi. Czy miedź poddaje się gięciu?
Miedź jest metalem miękkim, przez to jest bardzo plastyczna i podatna na zmiany formy. Dzięki temu gięcie miedzi następuje bez problemu zarówno profesjonalnymi metodami, jak i domowymi sposobami. Miedź to materiał uniwersalny, który ma zastosowanie w wielu przypadkach. Stosowana jest jako dodatek do wyposażenia i dekoracji wnętrz, a także jako główna część instalacji w postaci przewodzącej rury. Taka rura jednak musi spełniać kilka warunków w zależności od zastosowania, by cały proces związany z działaniem sprzętu odbywał się w sposób bezpieczny.
Sposoby gięcia miedzi
Miedź może być gięta na różne sposoby, wymienić tutaj można takie jak proste narzędzia ręczne, wkłady do gięcia albo przy użyciu giętarki dźwigniowej.
Za pomocą giętarki ręcznej można giąć rury miękkie i twarde. Każdy rozmiar średnicy rury wymaga użycia giętarki o odpowiedniej wielkości.
Przy stosowaniu narzędzi do gięcia należy się stosować do zaleceń producenta, aby bezpieczeństwo używania sprzętu zostało zapewnione.
Gięcie ręczne
Najcieńsze rury miedziane można giąć ręcznie, jest to na przykład rura ¼ cala,należy jednak pamiętać, aby nie wygiąć takiej rury za bardzo, bo się wtedy zagnie i będzie bezużyteczna, a zrobić to delikatnie tak by wyszedł mocny promień gięcia.
Wkłady do gięcia
Do gięcia miedzi można zastosować specjalne wkłady do gięcia. Są one różnej wielkości, w zależności od średnicy rury, dzięki temu otrzymamy płynne gięcie, bez zbędnych ostrych zagięć.
Sprężyny do gięcia
Do gięcia rur miedzianych można użyć sprężyn do gięcia, które są dostępne w wymaganych rozmiarach rozpoczynając od rozmiaru ¼ cala wzwyż. Sprawdzają się one kiedy nie ma możliwości użycia giętarki. Sprężynę nałożyć trzeba na rurkę, dopasowując rozmiary obu do siebie, a następnie zagiąć rurę do wymaganego kąta jaki potrzebny jest by uzyskać. Warto zwrócić uwagę na to jak się zachowuje rura, by przypadkiem nie pękła lub zgięła się za bardzo. Po zgięciu rury, należy zdjąć sprężynę.
Giętarka ręczna
Najprostszy sposób na gięcie, to prosta giętarka ręczna z dźwigniami. Prawidłowe zastosowanie giętarki jest wtedy gdy dźwignie są rozwarte o 180 stopni a uchwyt mocujący uniesiony, wtedy należy umieścić rurę w rowku segmentu gnącego. Następnie należy założyć uchwyt mocujący na rurę i doprowadzić dźwignię w przybliżeniu do położenia pod kątem prostym, nasuwając element dociskowy na rurę. Znacznik zero na segmencie gnącym powinien zrównać się z przednią krawędzią elementu dociskowego. Następnie płynnym, ciągłym ruchem trzeba pociągnąć dźwignię do siebie. Kąt gięcia pokazuje skala w segmencie gnącym. Aby wyjąć rurę należy obrócić giętarkę z rurą o 90 stopni, zdejmując element dociskowy i zwalniając uchwyt mocujący rurę.
Giętarka kuszowa
Do gięcia miedzi można użyć giętarki kuszowej, która jest odpowiednia do każdego rodzaju i grubości rur. Jest to rodzaj giętarki ręcznej z dźwignią. Wiedząc jaki rura ma rozmiar, należy ustawić go na giętarce, a następnie wybrać odpowiednie “kopyto”, w którym zostanie umieszczone rura podczas gięcia. “Kopyto” wyznacza kąt gięcia, podobnie jak to ile razy giętarka będzie naciskana na dźwignię. Kiedy kąt jest zadowalający, wtedy trzeba opuścić dźwignię i kopyto, a następnie wyjąć gotową rurę.